Mladé rozlety – Bratislava
1987 – 1990
2001 – 2015
Bratislavská kapela Mladé rozlety, ktorej názov bol inšpirovaný rovnomerným dobovým časopisom, vznikla na jar roku 1987. Jej prvú zostavu tvorili Ján Krpelán (spev), Braňo „Špako“ Špaček a Peter Deák (gitary), Marek Gazdík (basa) a Martin Števko (bicie). V tejto formácii začali vznikať prvé skladby kapely, medzi nimi napríklad Düsseldorf či Skurvený skinhead, ktorá v čase svojho vzniku vyvolala značné napätie medzi miestnou komunitou prívržencov skinheadského hnutia.
Mladé rozlety sa však už počas leta 1987 rozpadli a z pôvodnej zostavy zostali pokope iba Peter Deák a Martin Števko. Tí pokračovali v domácich skúškach vo dvojici približne ďalší rok, až kým na skúške kapely Lord Alex neoslovili Petra Guláša s ponukou pridať sa k nim. Definitívna zostava sa ustálila v apríli 1988 v zložení Peter Deák (gitara, spev), Peter Guláš (basa), ktorý súčasne pôsobil aj v kapele Lord Alex, a Martin Števko (bicie).
V tejto trojici odohrali svoj premiérový koncert v auguste 1988 vo VŠ klube Konventná na Panenskej ulici v Bratislave, kde vystúpili spoločne s kapelou Lord Alex. Kapela následne postupne obmedzila koncertnú činnosť a počas približne polročnej prestávky nahrala svoje prvé demo s názvom Düsseldorf.
V roku 1989 začali Mladé rozlety koncertovať intenzívnejšie a okrem Bratislavy sa im podarilo koncertovať aj v Brne alebo Prahe. Medzi inými vystúpili aj na podujatí Politická pieseň či na bratislavskom Gottwaldovom námestí pri príležitosti výročia SNP. Na toto obdobie spomína Peter Deák slovami: „Partizáni sa museli obracať v hrobe, robili sme si z celej akcie srandu. Obliekli sme si pestrofarebné bermudy, ku ktorým boli rovnako nechutné kabátiky, bolo to asi ako Toten Hosen. Ináč koncert nič moc. Bolo tam asi 200 ľudí, z toho 30 punkerov.“
Rok 1989 kapela uzavrela nahraním svojho druhého dema MR-II. V tomto období často koncertovala spoločne s kapelou Lord Alex, no rok 1990 znamenal pre obe skupiny koniec ich činnosti. Mladé rozlety sa po príchode nového speváka premenovali na Schizofréniu. Peter Deák zároveň založil kapelu Avanavany, ktorá sa orientovala na melodický punk.
V roku 2000 sa skladba Paranoid objavila na výberovom albume Punk Rock Made In Slovakia a o štyri roky neskôr sa skladby kapely dostali aj na kompiláciu Punková brigáda 1. Návrat Mladých rozletov prišiel 29. novembra 2001, keď sa kapela predstavila na spomienkovom koncerte pre pamätníkov v bratislavskom Elam klube. Okrem pôvodného tria kapelu na tomto koncerte doplnili aj Peter Devinský (gitara) a Lojzo Horník (bicie)
Od obnovenia svojej činnosti koncertovali Mladé rozlety pravidelne na klubových pódiách i festivaloch, hoci intenzita ich koncertovania sa v jednotlivých obdobiach menila. Výrazným momentom bolo koncertné turné s kapelou Konflikt v roku 2005. Po personálnej stránke zostala kapela počas týchto rokov pomerne stabilná. Jedinou výraznejšou zmenou bol odchod Lojza, ktorého v zostave nahradil Peter Štenda. Mladé rozlety pokračovali v koncertnej činnosti aj v nasledujúcich rokoch, pričom ich posledné vystúpenia sa uskutočnili v roku 2015.
Diskografia :
1988 – Düsseldorf
1989 – MR II
2001 – Live in Elam
Informácie som čerpal z knihy Kytary a řev a internetu
fb link odprezentovania kapely Mladé rozlety