N.D.E. (Near Death Experience) – Bratislava
1999 – 2018
Bratislavská kapela N.D.E. (Near Death Experience – zážitok počas klinickej smrti) vznikla v roku 1999 ako jednočlenný projekt gitaristu Vlada Bisa, ktorý v tom období ukončil z rodinných dôvodov svoje viac než sedemročné pôsobenie v kapele dimenzia x. Pretlak hudobných nápadov, ktoré v sebe nosil, sa ešte v tom istom roku pretavil do vydania demo nahrávky „Licencia na pravdu“, ktorá vyšla na MC nosiči. O rok neskôr uzrelo svetlo sveta aj druhé demo s názvom „Jediný spravodlivý zákon“.
Vlado na obdobie vzniku prvého dema spomína: „Licenciu na pravdu som nahrával v roku 1999, všetko sám. Spevy a gitary, ale basu a bicie som robil na počítači. Písal som noty a potom som to vyexportoval ako zvukovú stopu. Boli to pesničky, ktoré sme nehrali s dimenziou x. Vtedy som mal pretlak nápadov a skladal som desiatky skladieb za rok. Nechcem tým povedať, že toto bol odpad, ktorý sa nedostal do repertoáru dimenzie x, ale skladieb som mal jednoducho toľko, že sa nezmestili do jej vtedajšieho repertoáru. Tieto skladby boli možno melodickejšie a textovo trochu inak zamerané než skladby z albumu Nik nieje bez viny, kde texty skladal hlavne bubeník a boli zväčša o politike.“
Skladba „Chceš byť iný“ sa v roku 2001 dostala na výberovú kompiláciu „Punk Rock Made In Slovakia II.“ vydavateľstva Universal. V tomto období odohral Vlado s týmto jeho projektom aj dva koncerty, na ktorých spieval a hral na gitaru naživo, zatiaľ čo ostatné nástroje zneli z podkladov napálených na CD, prehrávaných z discmana. „Čo sa týka koncertov, jeden bol v TUBA Košice a druhý už neviem kde,“ spomína Vlado.
Po roku 2004 začal Vlado postupne prizývať ďalších členov, s ktorými nahral viacero nových skladieb. Kapela sa postupne odklonila od pôvodného punkového zvuku a začala sa orientovať na rockovejšiu tvorbu. V roku 2005 uzrel svetlo sveta ešte album s názvom „Hlas nenarodených“ a jeho skladba „Krutý žart“ umiestnila na výberovke Slovak Underground Punx compilation volume 1.
V januári 2018 sa Vlado Bis stal členom kapely Iné Kafe a odvtedy sa N.D.E. stalo neaktívnym projektom, hoci sa kapela nikdy oficiálne nerozpadla.
viac o kapele na ich oficiálnej stránke
niečo o Vladovi aj na Wikipedii
podcast To myslíš váže – Vlado Bis
Diskografia :
1999 – Licencia na pravdu
2000 – Jediný spravodlivý zákon
2005 – Hlas nenarodených
Informácie mi poskytol Vlado
fb link odprezentovania kapely N.D.E.
